Nordic Running marathon on the asphalt :)

Tak jsem se 20.2. 2016 zúčastnil oblíbeného běžeckého maratonu ( 42 km) v Moravských Budějovicích, který jsem absolvoval premiérově technikou Nordic Running ( Běh s holemi)! Závod byl pouze po asfaltu, což byl trochu větší oříšek.

Tohoto závodu se opět zúčastnil náš mnoho let nejlepší ultramaratonec Daniel Orálek, který nakonec vyhrál časem 2 hod a 38 minut. Druhý skončil náš profesionální triatlet, ironman a extrémní borec Petr Vabroušek!

No co napsat. Opět jako jediný s holemi v závodním poli :) Byl to masakr. Na asfaltu nemáte do čeho píchnout ( nepoužívám gumové botičky na hrotech!), naštěstí mě nepíchalo ani v boku :) . Celé tělo, každý sval v naprostém fyzickém zatížení, hlavně ruce dostaly pořádně zabrat, protože mnou vyvíjený tlak na hole byl extrémní aby hole neklouzaly na asfaltu. S přicházejícími kilometry a únavou jsem byl ztuhlý jak prkno, právě díky tvrdému asfaltu, i když stále jsem držel techniku Nordic Running, v mém podání paže jdou za tělo, díky velikosti holí na Nordic Walking. U vyšších holí, které jsou mnohdy doporučovány, pohyb paže vzad končí v úrovni boků. No s takovou výškou holí by to už bylo na krematorium. Každopádně to byl skutečně "záhul". Fyzický, energetický, psychický, ale i po technické stránce. Testoval jsem finské hole Exel, ale ty revoluční, zakřivené, 100% carbon a váha jedné hole něco kolem 115 gramů. V proti větru a při silnějším větru z boku, na otevřeném prostranství jsem s tím pěkně zápasil a musel holemi prorážet vítr. Síla větru vám dokonale rozhazuje rytmus, koordinaci a hlavně se dokáže vítr pořádně opřít do holí, takže to mnohdy zavání "tykačkou s asfaltem". Další velký pozor si musíte dávat na kanály :) Jak si jich nevšimnete, máte po hůlce. Také je dobrá zámková dlažba, ostrý hrot se tam zasekne a opět plachtíte vzduchem :)

No, na závěr. Bez jakýchkoliv zkušeností s maratonem, asfaltem a ve variantě technikou Nordic Running jsem to odpíchal :)Už nikdy více asfaltové pokusy!! Ale každopádně je Nordic Running vyníkající forma tréninku pro Nordic Walking, pro běžecké specialisty a další sportovní borce, ale především i pro rekreační nadšence a požitkáře. Doporučuji však jen kombinovat v kratších vzdálenostech, např. výběhy do kopečků, rychlé nebo tempařské rovinky, přecházet a proložit to tréninkovými variantami Nordic Walking a oddechovým Nordic Jogging :). Svůj cíl jsem si splnil a s časem 4 hodiny jsem více než spokojen. Mé přípravné období zatím splňuje mé představy, hlavně aby vydrželo zdraví, o motivaci do Nordic Walkingu se nebojím :)

Jak je vidno z fotoreportáže, testoval jsem také nový dres od znojemského výrobce dresů, sportovního oblečení a doplňků, společnosti APER. Ve spolupráci s touto společností, vytváříme kolekci oblečení vhodnou k aktivitě Nordic Walking. Od sportovních dresů, kalhot, elastických trenýrek, mikin, bund, triček, pokrývek hlavy, volnočasového oblečení, fitness oblečení, ..v podstatě vše, co vám funkčně a aktivně pomůže k příjemným chvílím stránených nejen při Nordic Walking za každého počasí.  Pokud budete mít zájem o bližší informace, kontaktujte přímo firmu APER nebo . Od letošního roku máme také silného partnera,  společnost PROFI GIPS s.r.o. - poskytovatel komplexních služeb ve stavebnictví, specializujicí se také na dřevostavby a energeticky úsporné a funkční bydlení. Ubytovací služby, vitální kuchyni, včetně komplexního regeneračního wellness centra, procedur,fitness a zázemí, nám zajišťuje wellness hotel Prestige. No a pro své tréninky, programy, kurzy, setkání a relaxaci, využíváme nádherný Národní park Podyjí, Gránické údolí a okolí města Znojma, kde nás s našimi holemi EXEL a italskými FIZAN, můžete potkat a vůbec nejlépe se k nám přidat :)

 Mějte se po(c)hodově přátelé, Janek

Fotogalerie: Nordic Running maraton