NORDIC WALKING 

v pojetí Moravian Walking

= zdraví, sport, příroda

 

Nordic Walking/ Severská chůze je považována za nejzdravější a nejvíce se rozšiřující ozdravně sportovní pohybovou aktivitu. Nordic Walking není jen obyčejná chůze se speciálními holemi, je to životní styl, postavený na aktivním, zdravém a periodicky se opakujícím pohybu v přírodě, prováděném správnou technikou chůze, dle standardů INWA ( mezinárodní Nordic Walking asociace). Nordic Walking je celoroční pohyb vhodný pro téměř všechny, bez rozdílu věku a kondice. Každý si najde a určí svůj cíl, dle svých možností, přání, potřeb a možná i snů. Naše programy nejsou však jen o chůzi, ale i o cvičeních s holemi Nordic Fitness, o běhu s Nordic Walking holemi, v našem názvosloví Nordic Fitness Running a běhu s holemi o cca 10 cm delšími, tedy Nordic Running.

Již několik let vytváříme vlastní, rozšiřující metodiku, která je indiviuálně a efektivně praktikována dle cílového zaměření a  tvorby obsahu jednotlivých programů.

 

= preventivně-léčebná(ozdravná) aktivita

 

Nordic Walking, jako ozdravně sportovní pohybová aktivita, má mnoho zdravotních benefitů. Nordic Walking je považován za vůbec nejzdravější pohybovou aktivitu i díky svému širokému oslovení potencionálních uživatelů, ale také z pohledu celoročního praktikování.  Dále přístupnost ekonomická a směry sociálně psychologické. Vše umocněné pohybem v přírodě, což je filosofií Nordic Walking. Důležitou zásadou je mít správné hole, umět a zdokonalovat se v technice chůze a v doprovodných cvičeních s holemi, což je individuální a skupinová práce instruktorů. Aby se dosáhlo k efektivnímu ozdravnému působení, je důležitá pravidelnost, tedy periodicita. Mnohokrát se mluví o Nordic Walking jako o jedné z forem řešení různých zdravotních komplikací, tedy je léčebným (ozdravným) prostředkem. Což je pravda, ale měl by být především prevencí aby eliminoval potřebu být léčebným. Nordic Walking jako preventivně léčebná aktivita působí pozitivně na bolesti zad, kardiovaskulární systém, nemoci pohybového aparátu i ve fázi léčby rehabilitační a po různých chirurgických zákrocích, při neurologických onemocněních, diabetesu II typu, osteoporóze, artróze, lymfatický systém, obezita, deprese a psychiatrická onemocnění, podpora v léčbě rakoviny,při respiračních onemocněních, alergiích, atd. Jak je vidno, Nordic Walking není jen sport s propoceným trikem, sport výkonnostní. Pokud je Nordic Walking ve formě výkonnostního zaměření, tak je to jako u každého jiného vrcholového sportu. S ozdravnými pozitivy má jen málo společného. Nakonec důležitá rada, pokud by měl být Nordic Walking léčebným prostředkem, měl by být konzultován s příslušným odborným lékařem. A na závěr? Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš a jedno z  mott Janka Vajčnera: opakování matka moudrosti, techniky, kondice a zdraví.

Presentace Moravian Walking.pdf (13,9 MB)

DOPORUČUJEME MOTIVAČNÍ VIDEA